Ana Sayfa Sağlık 30 Ocak 2013 post_views_covqh Görüntüleme

15 Günü Geçen Öksürüğe Dikkat

Sivas 15 Günü Geçen Öksürüğe Dikkat 15 Günü Geçen Öksürüğe Dikkat

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.İbrahim Akkurt, kış aylarında sıkça rastlanan öksürüğün bir ön haberci olduğunu belirterek, Uzun süren öksürükler bir hastalığın habercisi olabilir.dedi.Göğüs…

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, kış aylarında sıkça rastlanan öksürüğün bir ön haberci olduğunu belirterek, Uzun süren öksürükler bir hastalığın habercisi olabilir. dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, kış aylarında insanların soğuk havalardan dolayı birçok hastalığa yakalandıklarını belirterek özelikle öksürük konusunda uyarılarda bulundu. Uzun süren öksürüklerin ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğini belirten Akkurt, öksürük şuruplarının rastgele kullanılmaması gerektiğini söyledi. 15 günü geçen öksürüklerde mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerektiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, Öksürük çok önemli bir savunma refleksidir. Yani öksürük deyip geçmemek gerekir. Öksürüğü oluşturan algılayıcılar burundan başlamak üzere hava yollarından nefes borularında kulak zarında ciğerlerin bronşlarında ve ciğer üzerindeki zarda ve vücut içinde bulunan birçok yerde bu öksürüğün başlatıcısı bir takım odaklar vardır. Bu odaklar beyine giderek savunma mekanizması ile harekete geçer ve öksürük oluşur. Öksürük savunma mekanizması olması nedeniyle faydalı bir olaydır. Ama hafif durumlar için bu savunma mekanizması faydalıdır. Akut öksürük dediğimiz kişide birkaç gün süren basit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Mevsim itibariye grip nezle olayları çok yaygındır. Bunun için alt solunum yolu enfeksiyonun başlaması, sinüzit nedeniyle iltihap olmasından dolayı geniz akıntısının başlaması ve onun bir şekilde nefes borularını uyarması da öksürüğe sebep olur. Bu öksürüğün en başlamasındaki en büyük sebeplerden bir tanesidir. Yine mide bağırsak rahatsızlıkları da öksürüğün sebepleridir. Zamanlama açısından baktığımız zaman ani gelişen olaylarda öksürük bir refleks olur ve 10 ile 15 gün süreyle devam eder. 10-15 gün sonunda öksürük tedavi ile geçer. Ama 15 günü geçen öksürüklerde muhakkak bir doktorun sizi görmesi gerekir. Çünkü altta ciddi bir şey vardır. Bunlar, astım, bronşit, nefes darlığı ve hatta kanserin ilk belirtisi olabilir. Verem ve tüberkülozun ilk belirtileri olabilir. 15 günü geçen her öksürükte bir göğüs hastalıkları uzmanın detaylı bir şekilde incelemesi öksürüğün nedenini ortaya çıkarması gerekir. Öksürük bir savunma mekanizması olduğu için piyasada satılan öksürüğü geçirici ilaçların alınması çok ciddi yanılgılara sebep olabilir. Hastalığın belirtilerini görmemizi engeller. Özelikle aylarca süren öksürüklerde kesinlikle öksürüğü baskılamaya, onu geçirmek için ilaç içmeye çalışmamak gerekir. Çünkü altta yatan sebebi öğrenmek gerekir. dedi.

GECE ÖKSÜRÜĞÜ ASTIM HABERCİSİ

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, kış aylarında genellikle kronik bronşite rastlandığını, kişilerin öksürük ve balgam şikayeti ile başvuru yaptıklarını söyledi. Bu hastalığın tedavisinin yapılmaması helinde ilerleyen zamanlarda nefes darlığı problemlerine yol açabileceğini belirten Akkurt, Yine aynı şekilde uzun süre devam eden ve gece başlayan sabaha kadar devam eden öksürükler astımın habercisidir. Kalp rahatsızlığı olan kişilerde gece öksürük ile uyanma kalp yetmezliğinin başlıca nedenidir. 15-20 gün süren öksürüklerde hava yollarında ve bronşlarda yeni gelişim bir kanserin habercisidir. Birkaç gün süren öksürükler eğer rahatsız ediyor ise muhakkak bir doktora gidilmesi gerekir. Bir göğüs hastalıkları uzmanının öksürüğün nedenini araştırması gerekir. Erken evredeki kanser, tüberküloz, verem başlangıcının olup olmadığını araştırılması gerekir. Bunun için öksürük faydalı bir şeydir. Yani birçok şeyin habercisidir. dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

CÜ’de Organik ürün sergisi

CÜ’de Organik ürün sergisi

Tema Tasarım | Osgaka.com