Ana Sayfa Manşet, Öne Çıkanlar, Sağlık 21 Ocak 2015 947 Görüntüleme

Sivas’ta Dağınık Bir Sağlık Altyapısı Var

Devlet hastanesinin birleştirilmesiyle ilgili tartışmalar konusunda, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yavuz Orak suskunluğunu bozdu.

Devlet hastanesinin birleştirilmesiyle ilgili tartışmalar konusunda, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yavuz Orak düzenlediği basın toplantısıyla suskunluğunu bozdu. Güçlü bir numune hastanesi istediklerinin altını çizen Uzm. Dr. Yavuz Orak, Devlet Hastanesindeki olumsuzluklardan dem vurarak, Sivas’ın çok dağınık bir sağlık yapısı bulunduğunu, bundan hekimlerin de sağlık çalışanlarının da muzdarip olduğunu savundu. Orak, Sivas'ta dağınık olan güçlerin toplanması gerektiğini kaydetti.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm. Dr. Orak, "Şu an numune hastanesi 554 yatak kapasitesi, Devlet Hastanesi ise 323 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Fakat her iki yerde de hekim alanında eksiklerimiz var. Çok basit bir örnek. Bu, hastalarımızı çok ciddi anlamda mağdur ediyor. Çocuk hekimlerinin yan dal uzmanlığı olan çocuk nefrolojisi, çocuk nörolojisi Numune Hastanesinde, ama çocuk hekimimiz Devlet Hastanesinde. Bu ciddi bir sağlık sorunudur. Biz güçlü bir numune hastanesi istiyoruz." ifadelerini kullandı.

'BİZE DEVREDİLDİĞİNDE TAŞINACAĞIZ'

Yeni Numune Hastanesi’nin yüzde 90 oranında bittiğini aktaran Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Orak, "Müteahhit firma hastaneyi TOKİ’ye, TOKİ sağlık Bakanlığına devredecek, biz de sağlık Bakanlığından devralacağız. Şu an hastane üzerinde bizim herhangi bir söz hakkımız yok. Biz inşaatın bitmesini bekliyoruz. 31 mart 2015 tarihi hastanenin bitiş tarihi. Bütün hazırlıkları yaptık. hastane ne zaman teslim edilirse o zaman taşınmayı planlıyoruz." diye konuştu.

'SİVAS’IN DAĞINIK BİR SAĞLIK ALTYAPISI VAR'

 

Sivas’ın çok dağınık bir sağlık yapısı olduğunun altını çizen Yavuz Orak, şunları söyledi: "Numune Hastanesinin tarihine baktığımız zaman, 1910 yılına kadar Millet Hastanesi adına kadar biz tarihini çıkardık. Şu an Türkiye’de olması gereken yerde değil. Biz çok güçlü bir numune hastanesi istiyoruz. Sivas’ta en büyük sağlık sorunlarından biri kardiyobasküler cerrahidir. Çok ciddi anlamda Sivas’tan çevre illere ve büyük merkezlere hastalar gitmektedir. Biz eğer Sivas’ı bir sağlık merkezi yapmak istiyorsak, Numune Hastanesini çok güçlü kılmamız lazım. Mutlu hekimler ve mutlu sağlık çalışanları ortaya çıkarmamız lazım. Sadece hekim gönderen değil, Dışarıdan da hekimlerin tercih ettiği bir il haline gelmemiz lazım. Hekim sayısını mümkün olduğu kadar artırmamız lazım. Buna yönelikte bir takım çalışmalarımız var."

'BİRLEŞMEYE TAŞINDIKTAN SONRA KARAR VERİLECEK'

Devlet Hastanesinin numune hastanesi ile birleştirilmesiyle ilgili de konuşan Yavuz Orak, "Bakandan veya Sivas’ın dinamiklerinden gizli ne kadar bir çalışma yapabiliriz ki pazar günü gizlice Devlet Hastanesini taşıyıp kapatacak değiliz. Sivas’ta Genel Sekreter tek başına karar veremez. Sivas’ın dinamikleri, Bakanı var, bütün bunlar istişareyle verilebilir. Geçen ay Devlet Hastanesinden 3 hekim istifa etti. Beyin cerrahi uzmanı istifa etti. Tek başına çalışıyordu. Bu çalışma çok insani değil. Bunun dışında birçok istatistiki veri var. Sivas’ta güçlü bir hastane oluşturmamız lazım. Dağınık güçleri toparlamamız lazım. Tabi ki öngörülerimiz olacak. Bu kararları tek başına vermemiz mümkün değil." şeklinde konuştu.

Birleştirmeyle ilgili olarak zamanla karar verileceğini öncelikle Numune Hastanesini taşıyacaklarını açıklayan Genel Sekreter Yavuz Orak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha sonra bir takım değerlendirmeler yapabiliriz. Sağlıkla ilgili olarak Genel Sekreter olarak geçmişten geleceğe istatistiklere göre önerilerde bulunabiliriz. Bunu da yapmamız lazım zaten. Örnek verecek olursak, 1939’de numune hastanesi çevre illerden 457 hasta kabul etmiş. 2013 ve 2014 ilk altı ayında yoğun bakıma kabul edilen hasta sayısı 57. Bizim numune hastanesi olarak ileriyi düşünmemiz lazım. Türkiye’de tarihi olan 7 hastaneden bir tanesi. Tıbbi derinlik anlamında çok ciddi bir çalışmanın yapılmadığını görüyoruz. İl dışına hasta sevkini önlememiz lazım. Numune’de 6 tane Kardiyoloji Uzmanı var. Devlet Hastanesinde 1 tane Kardiyoloji Uzmanı var. Aynı işi yapmaya çalışıyor. Peki siz o doktoru nasıl tutacaksınız."

'YATAK KAPASİTESİ ARTIRILABİLİR'

Bölge Hastanesinin normalde 600 yatak olarak yapıldığını ancak odalara çift yatak konulduğunda 700 kapasiteye ulaşabildiğini aktaran Yavuz Orak, "117 tane tek kişilik odalar çift kişiliğe çevrilebilir durumda. Hastanenin kapasitesi 700 hatta 750’ye çıkarılabilir durumda. Hastaneyi 700 yataklı olarak açmayı planlıyoruz. Fiziki alt yapı çok uygun." dedi. 'SAĞLIKTA BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ' Artık sağlıkta Şehir Hastaneleri planlandığını kaydeden Dr. Orak, "Artık hasta hastanede bütün ihtiyaçlarını görebilsin. Çocuk için veya Kardiyoloji için ayrı bir yere gitmesin isteniyor. Sağlıkta bakış değişti. Bir hasta hastaneye geldiğinde sağlık, sosyal ve insani olarak bütün ihtiyaçlarını karşılasın istiyoruz. Hizmetlerin birleştirilmesi hem hekimler hem de sağlık çalışanlarının faydasına olacaktır." açıklamasını yaptı. Orak, yeni yıl itibariyle hastanelerde yöneticilerin yöneticilerin değiştiğini anlatarak, Numune Hastanesine Prof. Dr. Hayati Öztürk, Devlet Hastanesine Op. Dr. İzzet özgürlük ve Kangal Devlet Hastanesine ise Dr. Ahmet Özgür’ün yönetici olarak atandığını kaydetti. Toplantıya birim müdürleri ile hastane yöneticileri de katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Trafik kazası;2 yaralı

Trafik kazası;2 yaralı

Tema Tasarım | Osgaka.com