Ana Sayfa Manşet, Sivas Haberler 16 Ağustos 2013 675 Görüntüleme

Kent Konseyi; Kütüphane olmaz

Sivas’ın sorunlarının görüşülmesi ve çözüm önerileri üretilmesi için kurulan Kent konseyi, uzun bir süreçten sonra ilk kez sesini çıkardı, Tekel binasının yerine kütüphanenin yapılmasının yanlış olduğunu açıkladı.
Kent Konseyi Başkanı Mustafa Hasde, son günlerde, eski tekel binasının yerinin medyada, sanal âlemde, kahvede, çarşıda, pazarda sıkça tartışılan konuşulan bir konu haline gelmesi ve kamuoyunun talepleri doğrultusunda Sivas Kent Konseyimizin gündemine alındığgını söyledi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odasından, Mimarlar Odası Sivas İl Temsilciliğine,Sivas Katı Atık Birliğinden, Sivas Barosuna, Cumhuriyet Üniversitesinden, Eczacılar Odası Sivas Şubesine,Kamu-Sen den, Memur-Sene,Türk-iş den, Cem Vakfı Sivas Şubesine ile mühendis odalarının ve Üniversitemizin Akademisyenlerinin görüşlerine müracaat edildiğini dile getiren Hasde, alınan kararda Kütüphanenin Tekel binasının yerine yapılmasının yanlış olduğu kanaatına varıldığını açıkladı.
Ko5nseyin kararını açıklayan Hasde “ Yapılan bu toplantı ve istişareler sonundaen yakın zamanda, istasyon caddesinden kaleye doğru açılacak bir koridor için en doğru yerin eski tekel binası yerinin ve buradan kaleye kadar uzanan adanın olduğu, Şehrimiz için buranın sosyal donatı alanı ve yeşil alan olarak değerlendirilmesinin en doğru ve hayırlı karar olacağı yönünde ki düşünce, bir kişi haricinde katılımcıların ve görüşüne müracaat edilenlerin tamamının ittifak ettiği fikir olarak ortaya çıkmıştır.
Şehrimizde sorunların tespiti yönünde herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı, şehrin ihtiyaçlarının ve sorunlarının gayet iyi bilindiği, ancak her nedense sorunların çözümü noktasında, ısrarla hatalar yapılmak sureti ile mevcut sorunlara çözüm adı altında yenilerinin eklendiği, hastane yeri tespitinde, okullar bölgesi yerinin tespitinde, yeni adliye binası… vb. gibi örnekleri çoğaltmak mümkün olmakla beraber bu günde eski tekel binası yerine kütüphanenin yapılması ile bir sorun çözülürken başka sorunların ortaya çıkmakta olduğu müşahede edilmektedir. Kütüphane, okul, hastane, adliye gibi kamuya hizmet eden önemli yapıların Mimarisi, işlevselliği, ihtiyacı karşılaması ve kullanılabilirliği kadar inşa edildikleri yerlerde çok önemlidir, hatta en önemlisi lokasyonudur denilebilir. Unutulmamalıdır ki bir bina yapıldıktan sonra mühendislik disiplinleri uygun bir teknik ile her türlü sorununa çözüm getirebilir, eğer yeri yanlış tespit edilmişse sadece ve sadece bu probleme çözüm bulunamaz.
Buna göre istasyon caddesi üzerine eski tekel binası yerine yola sıfır yapılması planlanan bir kütüphanenin şehrin en yoğun, hareketli ve yeşil alana en fazla ihtiyaç duyduğu bir alanda ne gibi problemlere gebe olduğu iş işten geçmeden bir kez daha düşünülmeli, şehrimiz açısından büyük öneme haiz olan ve en önemli ihtiyaçlarımızın başında gelen; her yönüyle hemşerilerimize en güzel, en modern, en son teknolojik imkanlarla donatılmış bir İl Halk Kütüphanesi için ise zaman kaybetmeden harekete geçilmelidir.”dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com